Czemu nie było burz skoro prognozowano?

Czemu nie było burz skoro prognozowano?
wallup.net

Pisząc w poniedziałek 8 czerwca komunikat pogodowy wydałem ostrzeżenia przed burzami z gradem od czwartku do niedzieli dla Tatr i Podhala.
Prognozy prawie wszystkich modeli zarówno zagranicznych jak i polskich widziały rozwój chmur burzowych od godzin południowych.
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia prawie dla całej Polski południowej oraz wschodniej z burzami oraz opadami miejscami nawet do 40mm.
Podobnie słowacki SHMU wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla większości swojego kraju z opadami do 45mm (Tatry)
W omawiam okresie mieliśmy napływ mas powietrza z rejonu Morza Czarnego. Powietrze z tego rejonu po łuku Karpat jest bogate w parę wodą plus wysoka temperatura powoduje rozwój chmur burzowych typu Cumulonimbus.
 
11 czerwca Boże Ciało
Prognozowane są burze od godzin południowych burze z opadami. Analizując mapę z wyładowaniami atmosferycznymi widać, iż chmury uderzyły głównie wschodnią część kraju. Pojawiała się pojedyncza lina burz na linii Bieszczady-Kraków ale niestety podążając w głąb Małopolski strefa burz zaczęła się rozpadać. Bardzo mocno padało w rejonie Rabki oraz Myślenic. Nad Tatrami i Podhalem burz nie zanotowano.


 
 
12 czerwca
Komunikaty pogodowe nie zmienia się. W dalszym ciągu obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem i opadami do 40mm zarówno po naszej jak i słowackiej części Tatr.
Tym razem największa strefa burz podąża tuż za naszą południową granicą z kierunku SE do NWW
Burza w rejonie Popradu rozdzieliła się i jedna z komórek burzowych przemieszała się w kierunku Magury Spiskiej by zaniknąć w obrębie dróg Jurgów-Nowy Targ-Szczawnica
Druga burza podążała południowa częścią Tatr kierunek WWN zanikając w rejonie Liptowskiego Mikulasza. Tej nocy dochodzi do śmierci dwóch osób na Przełęczy Zawrat. Czy burza miała wpływ na śmieć dwóch osób tego nigdy się nie dowiemy.


 
 
13 czerwca
Bardzo ciepły poranek po nocnej burzy. Widać bardzo dobrze kierunek przemieszczania się chmur z SE do NW
Tym razem burze powstają na północ od Zakopanego przemieszczają się w kierunku Babiej Góry. Kolejna strefa jest w Pieninach oraz Gorcach.
Bardzo duża strefa burz tworzy się w rejonie Tatr Niżnych ale nie zagraża ona polskiej części Tatr.





 
 
14 czerwca
Burze przemieszczają się poza granicami Polski.
Większość dnia pochmurne.

 

Burze termiczne są zjawiskiem lokalnym w jednym rejonie pada ulewny deszcz z bardzo silnymi porywami wiatru a kilka kilometrów dalej jest cisza.
Mamy idealny przykład w Krakowie jak szybko powstała komórka burzowa.

Turyści ostrzeżenie jest dla Was, aby nie powtórzyła się zeszłoroczna tragedia z Giewontu. Obecnie wiele służb meteorologicznych państwowych, prywatnych czy amatorskich wydaje alerty, aby ustrzec przed tragedią i zminimalizować zniszczenia. Sytuacja w górach jest bardzo dynamiczna. W sobotę patrząc na turystów którzy nie zważali na nic pomyślałem o jednym „powtórka z Giewontu z zeszłego roku” to tylko kwesta czasu.

Oddaliśmy Wasze ręce aplikacje Meteo Tatry , wszystkie ostrzeżenia oraz prognozy można sprawdzać na mojej stronie Komunikat pogodowy

Alerty nie wydaje się po to aby Was zniechęcić do wyjść góry ale po to by Was ostrzec bo większość „turystów” na nic nie zwraca uwagi.

Źródło danych:
IMGW, Polscy Łowcy Burz, Burze.dziś.net

Close Menu