METEOROLOGIA

Komunikat pogodowy

Zawsze aktualny komunikat, zawierający prognozę pogody dla obszaru Tatr i Podhala na dwa dni, przygotowywany przez dyżurnego synoptyka IMGW.

Prognoza 2 dniowa
Od 2023.12.10 / 19:00 do 2023.12.11 / 07:00
  W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami deszczu marznącego powodującego gołoledź. W górach słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, na Podhalu lokalnie -5°C, na szczytach Tatr około -6°C. Temperatura minimalna w górach wystąpi wieczorem, potem wzrost o około 3°C. W rejonach podgórskich wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, po północy w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h, do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, nad ranem w porywach do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
Od 2023.12.11 / 07:00 do 2023.12.11 / 19:00
  W dzień zachmurzenie duże, przejściowo większe przejaśnienia. Opady deszczu, miejscami możliwe również opady deszczu ze śniegiem. W górach powyżej 1200 m n.p.m opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 3°C, ale w obszarach oddziaływania efektu fenowego lokalnie 6°C, wysoko w Tatrach około -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo porywach do 65 km/h, później porywisty, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, po południu umiarkowany i dość silny w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h), początkowo w porywach do 85 km/h, później w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni.
Od 2023.12.11 / 19:00 do 2023.12.12 / 07:00
  W nocy zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, w rejonach podgórskich także opady deszczu ze śniegiem, miejscami deszczu marznącego powodującego gołoledź. W górach powyżej 1200 m n.p.m opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C, na szczytach Tatr około -5°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, po północy w porywach do 65 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h, do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni.
Prognoza 5 dniowa
12/13 - 13.12 (wtorek/środa - środa)
Zachmurzenie duże, okresami większe przejaśnienia. Opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu. Temperatura minimalna od -2°C do 1°C, w rejonach podgórskich około -3°C. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich około 1°C. Początkowo, zwłaszcza na południu województwa, spadek temperatury poniżej 0°C spowoduje śliskość nawierzchni dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, w nocy południowy i południowo-zachodni, w dzień południowo-wschodni i wschodni.
13/14 - 14.12 (środa/czwartek - czwartek)
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, wieczorem przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich około 0°C. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich około 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w nocy północno-wschodni i północny, w dzień północno-zachodni.
14/15 - 15.12 (czwartek/piątek - piątek)
Zachmurzenie duże, w dzień miejscami większe przejaśnienia. Opady śniegu, w północnej części województwa o charakterze przelotnym. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, w rejonach podgórskich około -2°C. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, w rejonach podgórskich około -1°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.
15/16 - 16.12 (piątek/sobota - sobota)
Zachmurzenie duże. Opady śniegu, w północnej części województwa o charakterze przelotnym. Temperatura minimalna od -4°C do -2°C, w rejonach podgórskich około -6°C. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C, w rejonach podgórskich około -1°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.
16/17 - 17.12 (sobota/niedziela - niedziela)
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -2°C do 1°C, w rejonach podgórskich około -4°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 3°C, w rejonach podgórskich około 2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.
Źródło: IMGW

Panorama Tatr

1. Z Głodówki 2. Pensjonat Sekuła Obraz z kamer jest objęty prawami autorskimi. Kopiowanie bez podania źrodła strony jest zabronione.

Komunikat
turystyczny

- informacje na temat warunków na szlakach i ich dostępności, aktualnie panujących zagrożeń, zaleceń oraz zasad zwiedzania TPN.

Zagrożenie lawinowe

- zgodne z aktualnym komunikatem TOPR-u oraz HZS-u.

Aktualnie
w Tatrach - PL

- podstawowe parametry meteorologiczne, aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Aktualnie
w Tatrach - SK

- podstawowe parametry meteorologiczne, aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Prognoza
godzinowa

- dla obszaru Tatr Wysokich, Zachodnich, Podhala oraz miast słowackich.

Pionowe przekroje

- szczegółowa prognoza pogody według modeli WRF i GFS.

Poziome przekroje

- szczegółowa prognoza pogody według modeli WRF i GFS.

Prognoza numeryczna

- aktualizowana raz dziennie przez Słowacki Instytut Meteorologii.

Radar opadów

- monitoruje opady w czasie rzeczywistym oraz zawiera ostrzeżenia przed burzami.

Pokrywa śnieżna

- podstawowe parametry meteorologiczne, aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Burze

- ostrzeżenia meteorologiczne oraz informacje o najbliższych wyładowaniach atmosferycznych.

Ostrzeżenia meteo

- Dokładne informacje dotyczące ostrzeżeń można znaleźć w raporcie ostrzeżeń wydanym dla każdego obszaru.

Kamery

-obrazy z kamer w Tatrach (PL) (SK)

Mapa
satelitarna

- dzięki zbieranym przez satelity danym, pomiarom i zdjęciom, które są zestawiane w jedną całość, uzyskuje się aktualną mapę pogodową.

Jakość powietrza na Podhalu

- sprawdź, czym oddychasz, jeśli aktualnie przebywasz na Podhalu dzięki innowacyjnym i skutecznym narzędziom, służącym do pomiaru jakości powietrza.

Dane archiwalne IMGW

- archiwum zawierające podstawowe parametry meteorologiczne dla Tatr.